Actualitate
„Femeia în avangarda economică și educațională” Conferința Națională la Târgu-Neamț
Organizația Femeilor Antreprenor din cadrul Uniunii Generale a Industriașilor din România (OFA UGIR) organizează în parteneriat cu Raiffeisen Bank, la Târgu Neamț, cea de a XII-a ediție a conferințelor naționale dedicate comunității antreprenorilor și dezvoltate în acord cu agenda societății românești actuale. Acest eveniment va avea loc vineri, 20 octombrie 2023, la Pensiunea Eden, începând cu orele 09:30. Tema centrală a conferinței este:

”Femeia în avangarda economică și educațională: transformând România prin inovație și leadership”.
Printre subiectele ce vor fi abordate în cele două paneluri pregătite pentru participanți sunt:
- Exploararea provocărilor și oportunităților reprezentării femeilor în sfera politică, economică și socială din România;
- Strategiile și programele educaționale europene dedicate tinerelor care doresc să îmbrățișeze antreprenoriatul;
- Importanța mentoratului și necesitatea unei educații financiare solide pentru femei.
Conferința va fi deschisă cu mesajele de salut adresate de conducerea administrației locale și județene, alături de Mirela Lungu, Președinte OFA UGIR Neamț, și Mirabela Miron, Președinte OFA UGIR, în calitate de gazde ale evenimentului.
Primul panel va contura participanților oportunitatea de a intra în dialog cu:
- Simona Bucura-Oprescu, Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, despre provocările creșterii reprezentării femeilor în domenii-cheie în România (sectorul politic, economic și viața socială);
- Ramona Strugariu, Eurodeputat Renew, Vicepreședintele Delegației la Comisia parlamentară de asociere UE-Moldova, despre perspectivele europene cu privire la rolul pe care femeile îl au în societatea secolului XXI;
- Maria Raicu, CEO Hoteluri ”Eden”, despre perspectivele antreprenoriatului feminin și evoluția femeilor în domeniul economic predominant masculin;
- Besenyei Sarolta, Manager IncubCenter, Vicepreședintele Asociației Smart City România și cofondatoarea programului național ”Femeia în construcții”, despre succesul femeilor antreprenor în domenii tradițional masculine;
- Luminița Popescu, Secretar de Stat, Președintele Asociației Naționale pentru Egalitatea de Șanse între Femei și Bărbați (ANES), despre diversitatea în leadership și care sunt avantajele unei echipe de conducere mixte.
Al doilea panel va fi construit în jurul unui pilon esențial în dezvoltarea personală și profesională, educația, iar perspectivele asupra acestui instrument principal în creșterea implicării femeilor în societate și economie vor fi oferite de către:
- Roxana Mînzatu, Secretar de Stat la Cancelaria Prim-ministrului României, coordonatoarea Departamentului pentru Evaluare Integrată și Monitorizarea Programelor Finanțate din Fonduri Publice și Europene, despre sursele de finanțare, naționale și europene, pentru o educație modernă în România, respectiv despre importanța colaborării dintre sistemul public și mediul privat pentru dezvoltarea educației în raport cu nevoile viitorului;
- Cristina Nichita, CEO Encourage People, Președinte ”Surâsul albastru”, despre rolul mentoratului în dezvoltarea carierei femeilor;
- Loredana Mihăilă, Director General Management Account Suceava, despre importanța educației financiare pentru femei;
- Diana Vieru, owner ”Vitrans”, despre încurajarea STEM (Știință, Tehnologie, Inginerie, Matematică) în rândul femeilor;
- Nicoleta Scutaru, fondator MEDAS SA, specialist în științe juridice, specialist în Coaching, despre experiența și provocările întâlnite ca prim-vicepreședinte într-o companie de asigurări româno-italiană și aplicabilitatea cunoștințelor profesionale acumulate în orice domeniu de activitate.
Dezvoltarea unei strategii clare și eficiente pentru afacerea unui antreprenor necesită, printre altele, o permanentă informare cu privire la evoluțiile ce au loc în toate domeniile-cheie atât pe plan național, cât și pe plan internațional, în Uniunea Europeană și în toată lumea. Din acest motiv, evenimentul OFA UGIR este pregătit sub forma unui sprijin oferit antreprenorilor, cu o utilitate considerabilă și prin prisma discuțiilor aplicate pe soluții concrete. La finalul conferinței, participanților li se va crea cadrul potrivit pentru schimburi de idei și stabilirea unor contacte noi, sub forma unei sesiuni de networking și pauze de prânz.
Organizația Femeilor Antreprenor din UGIR promovează:
- Creșterea importanței rolului femeii în dezvoltarea societății românești;
- Sprijinirea, dezvoltarea, promovarea femeilor antreprenor;
- Susținerea inițiativelor de business care vor genera produse și servicii inovatoare.
actualizate în timp real, și înscrierea gratuită la conferință se regăsesc pe pagina: https://fb.me/e/89PltH4Rd
Actualitate
Hramul Schitului Poiana Cerbului – Sărbătoarea Sfintei Marina
Iubiți credincioși,
Vineri, 17 iulie, este unul dintre hramurile de suflet ale Schitului Poiana Cerbului, dedicat cinstirii Sfintei Mari Mucenițe Marina. Cu această ocazie, obștea mănăstirii vă invită cu bucurie duhovnicească să prăznuim împreună acest sfânt eveniment.
Programul liturgic al zilei va fi următorul:
- 08:30 – Acatistul Sfintei Marina;
- 09:30 – Sfânta Liturghie;
- După slujbă – Agapă frățească pentru toți participanții.
Pentru a veni în sprijinul pelerinilor care doresc să ajungă la chilie, organizatorii pun la dispoziție mașini care vor urca credincioșii pe munte începând cu ora 07:30. Vă rugăm să țineți cont de acest program pentru a nu rata începutul slujbelor.
Vă așteptăm cu drag să ne bucurăm împreună de această zi de sărbătoare și să-l rugăm pe Hristos, prin mijlocirea Sfintei Marina, pentru pace și sănătate.
„Bucură-te, Sfântă Marina, Mare Muceniță a lui Hristos!”
Cu binecuvântare,
Arhim. Calinic Proca
Actualitate
Reducerile de vară ajung la Aurora Multimarket cu discounturi de până la 60%
În perioada 6–19 iulie, te așteptăm în magazinele Aurora Multimarket cu reduceri de până la 60% la sute de produse.
Odată cu sezonul vacanțelor, magazinele vin în întâmpinarea clienților cu oferte speciale la articole esențiale pentru concedii și activități în aer liber. Ochelari de soare, șepci și pălării, loțiuni de protecție solară, prosoape de plajă, jucării pentru nisip sau accesorii pentru picnic se regăsesc printre produsele incluse în campanie.
Fie că pregătești bagajele pentru mare, plănuiești o escapadă la munte sau vrei pur și simplu să te bucuri de zilele însorite alături de familie, acum este momentul potrivit pentru cumpărături avantajoase.
E timpul să ne pregătim pentru conservare!
Luna iulie marchează și începutul sezonului de conservare a fructelor și legumelor. Pentru cei care pregătesc dulcețuri, compoturi sau conserve de casă, Aurora Multimarket pune la dispoziție o gamă completă de produse dedicate acestui proces: borcane, capace, pâlnii, site, condimente și numeroase accesorii practice.
Fie că te pregătești de vacanță sau de sezonul conservelor, la Aurora Multimarket găsești produsele de care ai nevoie, la prețuri accesibile.

Suntem mai aproape de tine
Cu 64 de magazine la nivel național, Aurora Multimarket își întâmpină clienții cu oferte variate și prețuri accesibile, indiferent de oraș.
Intră în cel mai apropiat magazin și profită de reduceri cât timp produsele sunt disponibile.
Dacă ești în Târgu Neamț, te așteptăm aici:
- Strada Mihai Eminescu, Bl.M7 ( lângă magazinul Marcel )
Rămâi la curent cu cele mai noi oferte
Urmărește-ne pe rețelele sociale pentru oferte exclusive, inspirație și noutăți:
👉 Facebook: Aurora Multimarket Facebook
👉 Instagram: Aurora Multimarket Instagram
👉 TikTok: Aurora Multimarket TikTok
Actualitate
După două ediții pline de zâmbete, povești și bucurii împărtășite,„Oborul Copiilor” revine cu forțe proaspete!
Un loc în mijlocul naturii, unde copiii nu doar se joacă… ci cresc, creează și învață să fie ei înșiși.
Curioși. Creativi. Liberi.
Mici artiști și meșteri aiviitorului.
Anul trecut am trăit povești magice alături de păpușari, artiști, frați din Bucovina, din Ținutul Dornelor, din Hangu și Pipirig… și mulți oameni frumoși care au adus viață în comunitate.
Anul acesta ne întoarcem la simplitate. La esență. La lucrurile care contează cu adevărat.
Locuri de creație.
Meșteri și artiști populari din Ținutul Zimbrului.
Atelier de gătit cu un bucătar păstrător de rădăcină.
Vânătoarea de comori, organizată de tinerii OptimEasti din Târgu Neamț, revine și rămâne alături de noi pentru a crea acele experiențe care ne duc înapoi în timp, în lumea jocului și a descoperirii.
Copiii învață să creeze, să vândă, să ajute cauze nobile, să se bucure… și să ducă mai departe rădăcinile creației și ale bucuriei.
-
Actualitateacum 6 ani„Dumnezeu să îl aibă în paza sa veșnică, de-a dreapta Sa pentru totdeauna”
-
Actualitateacum 7 luniFOTO/VIDEO El este Dănuț, tânărul care și-a pierdut viața într-un teribil accident rutier în Târgu-Neamț. Avea doar 23 de ani.
-
Actualitateacum 2 aniFOTO VIDEO Un nou accident cu români, în Ungaria. Șoferul a murit pe loc
-
Actualitateacum 6 ani( FOTO ) TRAGEDIE- Doi copii au rămas fără mamă
-
Stiri localeacum 5 aniKAUFLAND ADUCE DUPĂ EL ALTE 5 MAGAZINE ÎN TÂRGU NEAMȚ
-
Actualitateacum 4 aniVideo cu momentul impactului. Accident violent langa Târgu Neamț (Timișești)
-
Actualitateacum 2 aniFOTO Tânărul care și-a pierdut viața în accidentul produs vineri seară la Petru-Vodă este Marius Cadere
-
Actualitateacum 4 aniSfârșit tragic pentru tânăra mamică din Dumbrava! A murit la doar 23 de ani!



