Actualitate
Târgu Neamț pe lista neagră a celor de la DSP
În data de 28 iulie 2020 au fost confirmate pozitiv, la testul Covid-19, 26 de persoane din zona orașului Târgu Neamț. Din cauza nerespectării indicațiilor autorităților de a purta mască de protecție și de a păstra distanța fizică în locurile aglomerate, tot mai multe persoane se infectează cu coronavirus.
Zona Târgu Neamț a intrat în atenția Direcției de Sănătate Publică din județul Neamț deoarece sezonul petrecerilor, al concediilor, inclusiv sosirea în țară a diasporei au determinat numărul mare de persoane infectate, întrucât oamenii nu mai țin cont de protejarea lor sau a celor din jurul lor.
Anchetele epidemiologice se desfășoară, în continuare, iar odată cu stabilirea persoanelor care au fost apropiate de cei care au ieșit pozitivi la teste, situația îngrijorează: „Este o situație mai deosebită în zona Târgu Neamț, probabil va trebui să luăm măsuri cât de repede. Sunt mai multe cazuri în ultima perioadă în acea zonă și, pe măsură ce înaintăm în anchetele epidemiologice, vom ajunge și la o concluzie”, a declarat Radu Firăstrău, directorul Direcției de Sănătate Publică Neamț.
În Târgu Neamț se știe de existența unor focare la Colegiul Tehnic „Ion Creangă”, unde au fost depistați pozitivi 7 angajați și o firmă de confecții, dar îngrijorător este faptul că apar tot mai multe cazuri „în familie”.
Actualitate
O seară de „MELANCOLII DE TOAMNĂ” – Corala „Bazil Anastascescu” și invitații săi speciali
Vă așteptăm să vă părăsiți zilnicul și să vă lăsați cuiburți de emoțiile unei anotimpuri pline de farmec! Corala „Bazil Anastascescu” a orașului Târgu-Neamț, sub bagheta dirijorului prof. Eugenia Tiugea, vă invită la spectacolul „MELANCOLII DE TOAMNĂ”.
Seara promite să fie una deosebită, pe placul sufletului, cu un program muzical bogat și atmosferic. Pe scenă vor urca, alături de cor, și invitați noștri speciali:
- Corul „Vânătorii lui Ștefan cel Mare” din Vânători-Neamț.
- Un șir de mini-recitaluri de excepție, cu:
- Mara Matasă la pian
- Mădălina Ferariu la nai
- Margareta Mihăilescu cântând folk
- Ana Dragu interpretând lieduri, acompaniată la pian de prof. univ. Radu Oțel.
Vă așteptăm cu drag, duminică, 23 noiembrie 2025, de la ora 17:00, la Casa Culturii „Ion Creangă” din Târgu-Neamț, pentru a împărtăși împreună frumusețea melancolică a toamnei, prin muzică și reverie.
Intrare liberă.
Eveniment organizat cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Târgu-Neamț.


Actualitate
A vrut să își pregătească o cafea în rulotă, însă butelia a explodat
Cristian C. de 45 de ani din comuna Vânători Neamț (Nemțișor) a fost gasit de catre pompieri cu arsuri de gradul II și III pe 90% din suprafața corpului, a fost preluat și transportat de echipajul SMURD TIM (de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț) la UPU Piatra-Neamț.
Actualitate
Accident la Oglinzi
Eveniment rutier în afara localității Târgu-Neamț
La data de 6 noiembrie a.c., ora 15:50, polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier la ieșirea din localitate Târgu-Neamț spre Răucești.
În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că, în timp ce o femeie, în vârstă de 30 de ani, din Târgu-Neamț, conducea un autoturism pe DN15C, în afara localității Târgu-Neamț, ar fi efectuat manevra de depășire a unui autoturism care se deplasa pe același sens, care la rândul lui s-ar fi angajat într-o manevră de depășire a unui autoturism.
Pentru a evita impactul, femeia ar fi efectuat viraj la stânga, pierzând controlul asupra direcției de deplasare și intrând într-un cap de podeț.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătoarei auto și a unei minore, în vârstă de 4 ani, pasager în același vehicul.
Ambii conducători auto au fost testati alcoolscopic rezultatele fiind negative.
Continuăm cercetările în cadrul unui dosar penal.

insp.pr. Ciofu Ramona




-
Actualitateacum 6 ani„Dumnezeu să îl aibă în paza sa veșnică, de-a dreapta Sa pentru totdeauna”
-
Actualitateacum 2 aniFOTO VIDEO Un nou accident cu români, în Ungaria. Șoferul a murit pe loc
-
Actualitateacum 5 ani( FOTO ) TRAGEDIE- Doi copii au rămas fără mamă
-
Stiri localeacum 5 aniKAUFLAND ADUCE DUPĂ EL ALTE 5 MAGAZINE ÎN TÂRGU NEAMȚ
-
Actualitateacum 3 aniVideo cu momentul impactului. Accident violent langa Târgu Neamț (Timișești)
-
Actualitateacum 2 aniFOTO Tânărul care și-a pierdut viața în accidentul produs vineri seară la Petru-Vodă este Marius Cadere
-
Actualitateacum 3 aniSfârșit tragic pentru tânăra mamică din Dumbrava! A murit la doar 23 de ani!
-
Actualitateacum 5 aniZbor lin, prieten drag!



