Pe podium au mai urcat Marea Britanie (aur, 5:30.86) şi Olanda (bronz, 5:32.25).
Ionela-Livia Cozmiuc şi Elena-Iuliana Mihai s-au clasat pe locul patru în finala probei de dublu vâsle feminin, categorie uşoară, cu timpul de 07 min 02 sec 70/100. Pe primele trei poziţii s-au clasat Italia (06:58.66), Marea Britanie (06:59.56) şi Olanda (07:01.13). La Europenele de anul trecut, barca de dublu vâsle feminin, categorie uşoară a obţinut bronzul, în altă componenţă, Ionela-Livia Cozmiuc, Gianina-Elena Beleagă.Actualitate
EXERCIȚIU! Incendiu într-un hotel din Durău (FOTO)

Un incendiu a izbucnit ieri, 22 martie, într-o cameră de hotel din stațiunea Durău, fiind activat Planul Roşu de Intervenţie. Din fericire, a fost vorba doar de un exerciţiu. Militarii au intervenit cu 6 autospeciale pentru stingere, 2 autospeciale de lucru la înălțime, 4 ambulanțe SMURD (2 EPA, 1 TIM, 1 ATPVM ) și 4 autoturisme de serviciu cu 47 de cadre militare.
,,În ziua de 22.03.2021, la orele 11:00, prin sistemul 112 Neamţ, dispeceratul unităţii primeşte un anunţ de la un angajat al Hotelului din Durău, despre faptul că s-a produs un incendiu la o cameră de la etajul al treilea, care se poate propaga. Numărul apelurilor de urgenţă cresc, numeroase persoane (turişti) observând fumul negru care se ridică din zona Hotelului Bradu. Din informaţiile primite, un număr de aproximativ 20 persoane s-au autoevacuat pe platoul din partea din faţă a clădirii, 3 lucrători ai hotelului încearcă să limiteze efectele incendiului cu mijloacele proprii (hidranţi interiori), iar un alt lucrător al hotelului efectuează întreruperea alimentării cu energie electrică şi încearcă să evacueze bunurile din celelalte încăperi, toţi punându-şi viaţa în pericol. Datorită panicii create şi a fumului şi gazelor emanate de incendiu, 2 turişti nu s-au putut evacua din camera 303 suferind atacuri de panică şi intoxicaţie uşoară cu dioxid de carbon, iar 2 lucrători ai hotelului ce interveneau pentru localizarea incendiului s-au intoxicat şi au căzut pe holul de la etajul 3. Curentul electric a fost întrerupt, iar turiştii din staţiune se adună în zona limitrofă hotelului, din curiozitate pentru a urmări evoluţia fenomenului, blocând accesul forţelor de intervenţie, creând pericolul producerii unor alte accidente. Prin sistemul „112” se primeşte următoarea informaţie de la un turist aflat pe pârtia de schi: datorită panicii, 2 turişti cazaţi la hotel, aflați pe pârtia de schi din staţiune, cad, iar unul dintre aceştia se accidentează prezentând diverse traumatisme. Acesta a necesitat de asistenţă medicală și evacuarea de pe pârtie”, a comunicat lt. Irina Popa, ofițerul de presă al ISU Neamț.
La acest exercițiu a mai participat:
- Inspectoratul de Poliţie Judeţean Neamţ (2 autospeciale cu 5 persoane);
- Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Neamţ (2 autospeciale, 1 ATV și 1 câine cu 7 cadre militare);
- Serviciul de Ambulanţă Judeţean Neamţ (2 ambulanțe cu 5 cadre medicale);
- Unitatea de Primiri Urgențe Piatra-Neamț (2 cadre medicale);
- Serviciul Public Judeţean – Salvamont Neamţ (2 autoturisme de teren cu 10 salvamontiști);
- Parcul Național Ceahlău (1 autoturism și 4 persoane);
- Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Ceahlău (3 voluntari)
- Hotel Bradu Durău (4 salariați).
Actualitate
Miros de gaz într-un bloc din Roman! Au fost chemați militarii romașcani

Știre în curs de actualizare…
În această dimineață, 13 aprilie, pompierii au fost înștiințați că într-un bloc de locuințe situat pe strada Anton Pann din municipiul Roman se simte miros de gaz. Din fericire nu au fost victime. La locul solicitării s-au deplasat două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD de prim ajutor. A fost solicitată să intervină și o echipă pentru intervenție de la Delgaz Grid.
,,Pompierii au constatat că într-un apartament de la parterul blocului aragazul era deschis. A fost închis aragazul și s-a efectuat aerisirea apartamentului. Nu au fost victime”, ne-a comunicat lt. Irina Popa, ofițerul de presă al ISU Neamț.
Actualitate
România a cucerit medaliile de aur în proba feminină de 8+1, la Campionatele Europene de Canotaj

România a cucerit medaliile de aur în proba feminină de 8+1, duminică, 11 aprilie, la Campionatele Europene de Canotaj de la Varese, Italia.
Actualitate
Dosar penal pentru un nemțean după ce a fost prins cu trei plase monofilament în mașină

În cadrul unei acțiuni organizate pentru protejarea fondului piscicol și prevenirea braconajului, polițiștii au confiscat 3 plase de pescuit de tip monofilament. Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Gârcina au acționat în zona lacului de acumulare ,,Bâtca Doamnei”, pe raza localității Alexandru cel Bun, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol.
,,Pe parcursul desfășurării acțiunii, în apropierea lacului de acumulare, polițiștii au oprit pentru verificare un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 73 de ani, din Piatra Neamț. În urma controlului efectuat asupra autoturismului, polițiștii au descoperit în portbagaj 3 plase de pescuit de tip monofilament, de diferite dimensiuni, pe care le-au ridicat în vederea confiscării. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de deţinere a uneltelor de plasă de tip monofilament”, potrivit Poliției Neamț.
Activitatea a beneficiat de sprijinul voluntarilor din cadrul Asociaţiei Naţionale de Combatere a Braconajului şi Poluării Neamţ. Reamintim că a început perioada prohibiției, fiind interzis la pescuit pe o durată de 60 de zile, în toate habitatele piscicole naturale. Pe durata prohibiției, pescuitul recreativ poate fi practicat doar pe apele și bălțile de pescuit concesionate. Pentru protejarea fondului piscicol, jandarmii nemțeni vor intensifica acțiunile de verificare a respectării măsurilor de prohibiție.
-
Actualitateacum 3 luni
( FOTO ) TRAGEDIE- Doi copii au rămas fără mamă
-
Stiri localeacum 3 luni
KAUFLAND ADUCE DUPĂ EL ALTE 5 MAGAZINE ÎN TÂRGU NEAMȚ
-
Actualitateacum 3 luni
Pe 21 ianuarie, Kaufland deschide primul magazin în Târgu Neamț
-
Actualitateacum 7 luni
VIDEO. Fericire în pași de dans! Jerusalema Challenge, la Restaurant Onix Agapia
-
Actualitateacum 7 luni
Drum lin spre cer, prof. Gigel Bîrliba
-
Actualitateacum 2 luni
Tânăr din Neamț (Țolici), decedat într-un cumplit accident în Italia
-
Stiri localeacum 2 luni
Un val de mesaje de condoleante pentru tânărul de numai 21 ani, Denis Pascalina din Țolici, comuna Petricani
-
Actualitateacum 7 luni
FOTO – VIDEO | În Târgu Neamț s-a deschis un nou magazin de proximitate “La Doi Pași”