Actualitate
Procesiunea de Florii la Târgu Neamț (FOTO-VIDEO)

În sâmbăta lui Lazăr, astăzi, 20 aprilie 2019, a avut loc tradiţionalul pelerinaj de Florii în Târgu Neamț. La acest eveniment au participat sfinții părinți din cadrul Protopopiatului, credincioşi, deputatul Dănuț Andruşcă și primarul Daniel Harpa. Pelerinajul a pornit de la Biserica ,,Sfântul Ierarh Nicolae” şi s-a încheiat la Catedrala ,,Adormirea Maicii Domnului” din centrul orașului Târgu Neamț.
Pelerinajul de Florii trebuie să înceapă și să se încheie într-o biserică
Pelerinajul de Florii practicat astăzi vestește, ca și cărțile de slujbă, legătura duhovnicească dintre Sâmbăta învierii lui Lazăr, urmată de Duminica Intrării Domnului în Ierusalimul pământesc, și Sâmbăta Mare a odihnei Domnului în mormânt, urmată de Duminica Învierii Domnului.
Pelerinajul de Florii este, de fapt, o adeverire a biruinței lui Hristos asupra morții lui Lazăr și o prevestire a biruinței lui Hristos asupra păcatului, asupra morții și asupra iadului, prin învierea Sa proprie din morți. Pelerinajul de Florii vestește, așadar, ca și cărțile de slujbă ortodoxe, legătura dintre Taina Crucii și a Învierii Domnului, dintre intrarea Domnului în Ierusalimul pământesc, ca să pătimească „pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire”, și intrarea Domnului în Ierusalimul ceresc, ca să ne dăruiască nouă viață și bucurie veșnică.
***
Pelerinajul de Florii a fost interzis de regimul comunist, în 1948, și a fost reluat, la Bucureşti, în anul 2008 la iniţiativa şi cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.
Actualitate
Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Delgaz Grid S.A. anunță că, pentru executarea unor lucrări la rețeaua de distribuție, va fi necesară o întrerupere temporară a alimentării cu energie electrică în orașul nostru.
Data: 08 octombrie 2025
Interval orar: 09:00 – 17:00
Zone afectate:
Abonații din zona PT 17, Târgu-Neamț:
Str. Ion Creangă, Str. Umbrei, Str. Corbului. Fdt. Dogari.
Pentru informații suplimentare, vă rugăm să contactați TelVerde: 0800 800 929.
În cazul unor evenimente neprevăzute, lucrările pot fi reprogramate.
Actualitate
Apel umanitar: ”În loc de joacă și zâmbete, perfuzii și lacrimi” – Drama lui Alexie, un băiețel de doar 2 ani
Sunt Lavinia, o mamă singură cu sufletul frânt…
Acum doi ani, când băiețelul meu Alexie avea doar 4 luni, soțul meu – sprijinul nostru, tatăl copiilor mei – a murit într-un cumplit accident de mașină. De atunci încerc să fiu și mamă, și tată pentru cei doi copii ai mei, Ștefania (aproape 4 ani) și Alexie (2 ani). Încerc zi de zi să umplu golul din sufletele lor mici, să le dau puterea de a merge mai departe…
Dar viața ne-a lovit din nou. La un simplu control medical, pentru o banală răceală, am aflat vestea care mi-a sfâșiat inima: băiețelul meu Alexie suferă de cancer – neuroblastom stadiul 4, cu metastaze osoase. Simt cum mi se prăbușește din nou lumea și cum pământul fuge de sub picioare.





Singura noastră șansă este un tratament în Italia, unde medicii îi pot oferi lui Alexie o nouă speranță la viață. Dar această luptă înseamnă costuri uriașe – drumuri, analize, tratamente, cazare – pe care singură nu le pot acoperi. Sufletul meu va fi împărțit în două: Ștefania va rămâne acasă, iar eu voi pleca doar cu Alexie, încercând să-l salvez.
Cu inima strânsă, vă rog din suflet: fiți alături de noi. Orice sprijin financiar, oricât de mic, poate fi diferența dintre disperare și o șansă la viață pentru copilul meu.
Titular conturi :Cîlța Lavinia
Lei: RO31BTRLRONCRT0343366101
Euro: RO78BTRLEURCRT0343366101
Revolut : @lcilta
Vă rog ajutați-mă
Actualitate
VIDEO Primul episod de iarnă în zona montană a Moldovei

Ploile din cursul zilei de ieri, 3 octombrie, s-au transformat în lapoviță și ninsoare odată cu venirea nopții și răcirea accentuată dea vremii, până spre pragul de îngheț.
Precipitațiile au avut însă loc doar in zona montană a județelor Suceava și Neamț, fără depuneri consistente pe carosabil și fără a crea blocaje în trafic.
Pentru asigurarea circulației, echipele DRDP Iași au intervenit cu 11 autoutilaje (5 – SDN C-lung Moldovenesc și 6 – SDN Piatra Neamț) și au răspândit 51 tone de material antiderapant, pe DN 17, DN 17A, DN 17B, DN 18, DN 2E (județul Suceava) și DN 12C, DN 15, DN 15C (județul Neamț).
În acest moment, circulația pe toate drumurile naționale din zona Moldovei se desfășoară normal, cu precipitații sub formă de ploaie și temperaturi pozitive în toate județele regiunii (2°C zona C-lung Moldovenesc, 9°C Iași).
De asemenea, județul Botoșani este sub atenționare Cod galben de ceață, cu vizibilitate redusă. Circulați cu atenție!
SURSA: DRDP Iasi Oficial
-
Actualitateacum 6 ani
„Dumnezeu să îl aibă în paza sa veșnică, de-a dreapta Sa pentru totdeauna”
-
Actualitateacum 2 ani
FOTO VIDEO Un nou accident cu români, în Ungaria. Șoferul a murit pe loc
-
Actualitateacum 5 ani
( FOTO ) TRAGEDIE- Doi copii au rămas fără mamă
-
Stiri localeacum 5 ani
KAUFLAND ADUCE DUPĂ EL ALTE 5 MAGAZINE ÎN TÂRGU NEAMȚ
-
Actualitateacum 3 ani
Video cu momentul impactului. Accident violent langa Târgu Neamț (Timișești)
-
Actualitateacum 2 ani
FOTO Tânărul care și-a pierdut viața în accidentul produs vineri seară la Petru-Vodă este Marius Cadere
-
Actualitateacum 3 ani
Sfârșit tragic pentru tânăra mamică din Dumbrava! A murit la doar 23 de ani!
-
Actualitateacum 4 ani
Zbor lin, prieten drag!