Connect with us

Actualitate

Din Ceahlău la Marea Neagră, în canoe

Publicat

pe

Asociația Plai Verde în colaborare cu Asociația Green Ties, Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 și Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra-Neamț pun la cale un proiect ambițios care are ca scop reproducerea drumului plutașilor. Proiectul se numește Wild Canoeing Tour (din Ceahlău la Marea Neagră) și implică 10 canoe cu 20 de persoane ce vor parcurge acest drum în 8 zile, începând cu 14 august 2020.

Traseul începe pe 14 august în comuna Ceahlău, pe lacul Izvorul Muntelui, în același timp cu festivalul Waterfest care, de asemenea, promovează ieșirea în natură prin activități pe apă și concerte în aer liber. După parcurgerea Lacului Izvorul Muntelui, participanții vor ajunge în seara zilei de 14 august în Piatra Neamț, în locația “La Caiace”, unde va avea loc un eveniment în aer liber de la care nu vor lipsi mâncarea tradițională, muzica folk, concursuri de SUP (stand-up paddle) și voia bună.
În ziua a 2-a se ajunge la Bacău la Adjud. În ziua a 3-a de la Adjud se ajunge la Rezervația Naturală Pădurea Merișor și apoi în satul Nămoloasa. În ziua a 4-a, din satul Nămoloasa se ajunge la Șendreni. Ziua a 5-a este dedicată traseului Șendreni – Isaccea, ziua a 6-a traseului Isaccea Tulcea. În ziua a 7-a, de la Tulcea se ajunge la Maliuc, iar dacă totul decurge bine în ziua a 8-a de la Maliuc se ajunge în Sulina.
La Sulina va avea loc o seară pescărească, plină de surprize, împreună cu Ivan Patzaichin, canoist român, cvadruplu laureat cu aur la Jocurile Olimpice de vară din 1968, 1972, 1980 și 1984 și triplu laureat cu argint

Pe parcursul traseului, participanții vor vedea cum Bistrița se varsă în Siret, iar Siretul se varsă în Dunăre, vor admira fauna și flora și se vor bucura de natură, recreând Drumul Plutașilor.

Sursă foto: Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare”

Sursă foto: Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare”

Plutăritul pe valea Bistriţei a fost un punct de referință, un reper în ceea ce privește plutăritului din România. Până în anii ’50, când au început lucrările la barajul de la Bicaz, plutăritul era una din îndeletnicirile de bază ale localnicilor de pe valea Bistriței, din Suceava și Neamț. Astăzi, poveștile despre plutărit se mai găsesc în cărți și alte memorii scrise, rămase ca mărturie și doar turiştii ar mai fi interesaţi să facă o plimbare cu pluta pe Bistriţa

Alte detalii despre eveniment găsiți pe pagina organizatorilor și la numărul de telefon 0720.754.144

https://www.facebook.com/Wild-Canoeing-Tour-112327840539163/

Sursa foto: Asociația Plai Verde

Continua sa citesti
Click pentru a comenta

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Revelion 2026 – Strajerii Cetatii – LaDomnizza

Publicat

pe

De

Anul Nou merită să te găsească într-un loc cu adevărat special!
La Domnizza te invităm să întâmpinăm împreună Revelionul 2026 într-o atmosferă elegantă, cu muzică live, preparate rafinate și momente memorabile.

🍽️ Meniu de Revelion
• Aperitiv festiv cu gusturi fine și atent selecționate
• Sturion cu legume, din propria noastră crescătorie.
• Pulpă de rață cu piure de trufe și sos de fructe de pădure.

🍬 Candy Bar

🥂 Băuturi Incluse
• Vinul casei – Cramele Recas
• Țuică tradițională
• Cafea, sucuri, apă

🎉 Atmosferă & Distracție
• Muzică live cu BEBE BAND
• Datini și obiceiuri de Anul Nou
• Show de artificii la miezul nopții

🎟 Locuri limitate • 590 lei/persoană
📞 Rezervări: 0728 333 133

Continua sa citesti

Actualitate

Copilașii talentați de la Elly’s Music Class vă pregătesc surprize de Ziua Națională

Publicat

pe

De

Copilașii talentați de la Elly’s Music Class pregătesc, cu emoție și lumină, surprize de Ziua Națională. În micul atelier al muzicii, unde visele se împletesc cu armoniile, cei mici lucrează la un omagiu adus României. Inițiativa își propune să le deschidă copiilor poarta către valorile adevărate ale neamului, pentru ca prin artă să descopere sensul adânc al unității și farmecul inconfundabil al identității noastre.

Muzica devine firul magic al acestei călătorii: cântecele românești, pline de căldură și duioșie, ridică poduri nevăzute între trecut și viitor, sădind în sufletele tinere mândria de a purta mai departe o moștenire luminoasă.

Elena Ioniță mărturisește că aceste activități modelează, încet și frumos, viitori adulți nu doar talentați, ci și profund legați de rădăcinile lor.

Continua sa citesti

Actualitate

Așteptarea a luat sfârșit! Se deschide cel mai tare loc de joacă pentru copiii din Târgu Neamț!

Publicat

pe

De

Vrei să fii printre primii care descoperă Hero Kids?

Trimite-ne un mesaj și rezervă-ți locul chiar acum!

Pentru ca asteptarea, a luat sfârșit!!!
Pe 29 și 30 noiembrie deschidem oficial porțile Hero Kids – un loc de joacă bine gândit, dotat special pentru ca cei mici si mari sa fie in siguranta!

Vă mulțumim pentru interesul și mesajele primite. Ati dat dovadă de un interes imens pentru ca acest loc de joaca sa fie integrat in orasul TArgu Neamt!!

Deschiderea oficiala va permite sa aveti acces gratuit, în sesiuni de catev1h30, ca fiecare copil să se poată bucura în voie de tobogane, piscina cu bile, trambulină, căsuțe tematice și zona pentru cei mai mici, iar adultilor le am pregatit o surpriză si se pot bucura de o cafea în spațiul dedicat lor.
Așa ca aveti toate motivele să ne calcati pragul!
Va asteptam in data de 29 si 30 decembrie incepand cu ora 10.
Sesiuni ambele zile:
10:00–11:30
12:00–13:30
13:30-15:00
15:00–16:30
17:00–18:30

Târgu Neamț, Strada Cuza Voda nr 74A, la 50 m vis-a-vis de La Cuptor
Abia așteptăm să vă cunoastem si sa cream amintiri frumoase alaturi de copii intr un spatiu plin de caldura, joaca si voie buna!

Continua sa citesti

Popular