Actualitate
Târgnemțean dispărut misterios la graniţa dintre Ungaria şi Slovacia
Un român din Târgu Neamţ, care se întorcea împreună cu soţia sa din Anglia, a dispărut în mod misterios, noaptea trecută, la graniţa dintre Slovacia şi Ungaria.

Petrişor Pipirigeanu se întorcea împreună cu soţia sa din Anglia atunci când a fost văzut ultima dată.
Tânărul din Târgu Neamţ venea acasă, alături de soţia sa, când au fost nevoiţi să oprească la coadă, cu câţiva kilometri înainte de graniţa dintre Slovacia şi Ungaria, în zona oraşului Veľký Kamenec din Slovacia.
Noaptea trecută, în jurul orei 22.00, Petrişor i-ar fi spus soţiei sale că merge să cumpere de la un magazin din apropiere şi nu s-a mai întors.
Femeia a aşteptat câteva zeci de minute, iar când a realizat că soţul ei nu se mai întoarce, a sunat la numărul unic de urgenţă 112.
Român dispărut misterios la graniţa dintre Ungaria şi Slovacia
Potrivit Google Maps, zona în care a dispărut Petrişor se află la o distanţă de aproximativ 120 de kilometri de Vama Petea din România, acolo pe unde ar fi trebuit să intre în ţară.
Familia lui Petrişor a lansat un apel pe Facebook pentru găsirea tânărului dispărut.
„Verisorul meu s-a pierdut la cativa kilometri de granita cu Ungaria, in Slovacia, localitatea Veľký Kamenec! Venea din Anglia impreuna cu sotia. A plecat pe jos sa cumpere apa si n-a mai revenit la masina. Nu raspunde la telefon de aseara de la 10.
Daca trece cineva pe acolo sau locuiti in zona sau aveti rude acolo, va rog, ajutati-ne sa-l gasim! Distribuiti, va rog! Contact pe messenger. Poarta un tricou albastru deschis, pantaloni verzi trei sferturi!”, a scris Alexandra Chiţimuş, verişoara lui Petrişor, într-o postare pe Facebook.
Actualitate
O seară de „MELANCOLII DE TOAMNĂ” – Corala „Bazil Anastascescu” și invitații săi speciali
Vă așteptăm să vă părăsiți zilnicul și să vă lăsați cuiburți de emoțiile unei anotimpuri pline de farmec! Corala „Bazil Anastascescu” a orașului Târgu-Neamț, sub bagheta dirijorului prof. Eugenia Tiugea, vă invită la spectacolul „MELANCOLII DE TOAMNĂ”.
Seara promite să fie una deosebită, pe placul sufletului, cu un program muzical bogat și atmosferic. Pe scenă vor urca, alături de cor, și invitați noștri speciali:
- Corul „Vânătorii lui Ștefan cel Mare” din Vânători-Neamț.
- Un șir de mini-recitaluri de excepție, cu:
- Mara Matasă la pian
- Mădălina Ferariu la nai
- Margareta Mihăilescu cântând folk
- Ana Dragu interpretând lieduri, acompaniată la pian de prof. univ. Radu Oțel.
Vă așteptăm cu drag, duminică, 23 noiembrie 2025, de la ora 17:00, la Casa Culturii „Ion Creangă” din Târgu-Neamț, pentru a împărtăși împreună frumusețea melancolică a toamnei, prin muzică și reverie.
Intrare liberă.
Eveniment organizat cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Târgu-Neamț.


Actualitate
A vrut să își pregătească o cafea în rulotă, însă butelia a explodat
Cristian C. de 45 de ani din comuna Vânători Neamț (Nemțișor) a fost gasit de catre pompieri cu arsuri de gradul II și III pe 90% din suprafața corpului, a fost preluat și transportat de echipajul SMURD TIM (de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț) la UPU Piatra-Neamț.
Actualitate
Accident la Oglinzi
Eveniment rutier în afara localității Târgu-Neamț
La data de 6 noiembrie a.c., ora 15:50, polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier la ieșirea din localitate Târgu-Neamț spre Răucești.
În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că, în timp ce o femeie, în vârstă de 30 de ani, din Târgu-Neamț, conducea un autoturism pe DN15C, în afara localității Târgu-Neamț, ar fi efectuat manevra de depășire a unui autoturism care se deplasa pe același sens, care la rândul lui s-ar fi angajat într-o manevră de depășire a unui autoturism.
Pentru a evita impactul, femeia ar fi efectuat viraj la stânga, pierzând controlul asupra direcției de deplasare și intrând într-un cap de podeț.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea conducătoarei auto și a unei minore, în vârstă de 4 ani, pasager în același vehicul.
Ambii conducători auto au fost testati alcoolscopic rezultatele fiind negative.
Continuăm cercetările în cadrul unui dosar penal.

insp.pr. Ciofu Ramona




-
Actualitateacum 6 ani„Dumnezeu să îl aibă în paza sa veșnică, de-a dreapta Sa pentru totdeauna”
-
Actualitateacum 2 aniFOTO VIDEO Un nou accident cu români, în Ungaria. Șoferul a murit pe loc
-
Actualitateacum 5 ani( FOTO ) TRAGEDIE- Doi copii au rămas fără mamă
-
Stiri localeacum 5 aniKAUFLAND ADUCE DUPĂ EL ALTE 5 MAGAZINE ÎN TÂRGU NEAMȚ
-
Actualitateacum 3 aniVideo cu momentul impactului. Accident violent langa Târgu Neamț (Timișești)
-
Actualitateacum 2 aniFOTO Tânărul care și-a pierdut viața în accidentul produs vineri seară la Petru-Vodă este Marius Cadere
-
Actualitateacum 3 aniSfârșit tragic pentru tânăra mamică din Dumbrava! A murit la doar 23 de ani!
-
Actualitateacum 5 aniZbor lin, prieten drag!




