Connect with us

Actualitate

FOTO – VIDEO Parastasul de 7 ani de la trecerea în veșnicie a părintelui Iustin Pârvu de la Petru Vodă

Publicat

pe

Sâmbătă, 13 iunie 2020, a avut loc parastasul de 7 ani de la trecerea în veșnicie a părintelui Iustin Pârvu de la Petru Vodă.

Părintele Iustin Pârvu, despre a cărui chilie, datorită numărului mare de persoane care veneau să-i ceară sfatul, se spunea că este un loc „îngropat în popor”, a fost pomenit astăzi la Mănăstirea Petru Vodă din județul Neamț, în contextul împlinirii a 7 ani de la trecerea la cele veșnice. Slujba de pomenire și Sfânta Liturghie care a precedat-o au fost oficiate de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, alături de un sobor numeros de preoți și diaconi. Credincioși din mai multe județe ale țării au ținut să fie prezenți la slujba Parastasului părintelui Iustin Pârvu, să se închine și să se roage la mormântul cunoscutului duhovnic.

În seara zilei de 16 iunie 2013, la vârsta de 94 de ani, trecea la cele veșnice renumitul duhovnic Iustin Pârvu, starețul Mănăstirii Petru Vodă din județul Neamț. Astăzi a fost săvârșită la mormântul părintelui slujba Parastasului de 7 ani, de către PS Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, alături de un sobor de preoți și diaconi.

Încă de la primele ore ale dimineții, credincioșii veniți din mai multe județe ale țării au format în liniște două rânduri: unul pentru închinarea la mormântul părintelui și unul pentru vizitarea chiliei. Cu toții au dorit să fie alături la pomenirea celui care, după cei aproape 17 ani de detenţie comunistă, afirma că a trăit „cea mai importantă experienţă pe care o poţi avea în timpul vieţii: să te cunoşti pe tine însuţi pe calea suferinţei”.

Slujba Sfintei Liturghii a fost săvârșită în altarul de vară al mănăstirii. În cuvântul de învățură rostit în cadrul Liturghiei, PS Părinte Episcop Ignatie a subliniat că cea mai mare cinstire a vieții unui drept este imitarea vieții lui:

„Suntem într-o zi în care ne aducem aminte cu smerenie și cu cinstirea cuvenită de cel care a fost duhovnicul multor români ortodocși. Ne aducem aminte de părintele Iustin Pârvu. Îmi este drag când vă văd că veniți cu bucuria inimii căutându-l pe părintele Iustin aici, în locul unde se odihnește. Mă întreb însă: Câți dintre cei care venim aici încercăm să ne asumăm și duhul părintelui Iustin? Sfinții Părinți ne spun că nu este suficient să vii să faci o rugăciune la cel pe care îl cinstești sau de la care ai nevoie de ajutor, ci este nevoie să iei aminte la viața, la duhul pe care l-a purtat în sine cel pe care îl cinstești. Numai în felul acesta, asumându-ne duhul și modul de viețuire în Hristos, putem să ne numim ucenicii celui pe care noi îl cinstim”.

După otpustul Sfintei Liturghii, a urmat slujba Parastasului, ce a avut loc la mormântul părintelui Iustin, situat în curtea mănăstirii. Răspunsurile la slujbe au fost date de Corul academic Byzantion, alături de părinții mănăstirii.

La final, prin grija obștii monahale a Mănăstirii Petru Vodă, a maicilor şi a surorilor de la Mănăstirea Paltin, toţi închinătorii prezenţi la pomenirea părintelui Iustin au luat parte la o agapă.

 

Părintele Iustin Pârvu – martir și mărturisitor

Părintele Iustin Pârvu, renumitul duhovnic și starețul Mănăstirii Petru Vodă, s-a născut la data de 10 februarie 1918, în satul Poiana Largului, judeţul Neamț. În 1936, pe când avea 17 ani, intră frate la Mănăstirea Durău. După doi ani, în 1939, se înscrie la Seminarul Teologic de la Mănăstirea Cernica, lângă Bucureşti, ulterior ajungând și la seminariile teologice de la Râmnicu-Vâlcea şi Roman. În anul 1940 avea loc tunderea sa în monahism, iar la doar un an distanţă, hirotonia întru preot, la vârsta de 22 de ani.

Între anii 1942-1944, părintele Iustin Pârvu a slujit ca preot militar pe frontul de est, până la Odesa. În acest timp, alături de „Divizia 4 Vânători de Munte” a luat parte la luptele din cel de-al Doilea Război Mondial, ajungând până la Don. După întoarcerea în ţară, el continuă studiile la Seminarul din Roman. În anul în care va absolvi seminarul, în 1948, el va fi arestat pe motive politice. Este condamnat la 12 ani de detenţie trecând prin închisorile Suceva, Văcăreşti, Jilava, Gherla, Periprava şi Aiud. Urmează apoi munca silnică din minele de la Baia Sprie, iar în final ajunge la închisoarea Piteşti. Refuzând să se lepede de credinţă, în anul 1960 părintele Iustin este condamnat la încă patru ani de temniţă.

În anul 1964 este eliberat. Datorită greutăţilor întâmpinate după eliberare, el ajunge să lucreze ca muncitor forestier. Ulterior, monahul este primit în obştea de la Mănăstirea Secu, unde va sluji ca preot şi duhovnic între anii 1966-1974. Mai apoi, în perioada cuprinsă între 1974 şi 1989, părintele va fi preot monah la Mănăstirea Bistriţa, unde autorităţile comuniste i-au stabilit domiciliu forţat. În anul 1976, părintele Iustin Pârvu va ajunge la mănăstirile de la Sfântul Munte Athos. După evenimentele din decembrie 1989, părintele Iustin Pârvu se întoarce la Mănăstirea Secu, unde va sluji ca preot şi duhovnic timp de aproape un an. După aceea, el se retrage în sihăstrie, cu gândul de a-şi petrece restul zilelor în post şi rugăciune. Rânduiala lui Dumnezeu va fi însă cu totul alta, pentru că, între anii 1991-1992, alături de alţi doi monahi, Ignat şi Calinic, părintele Iustin Pârvu soseşte în satul Petru Vodă – județul Neamț. Aici, el va întemeia Mănăstirea Petru Vodă, pe care o va închina martirilor români din închisorile comuniste. Mănăstirea va avea drept hram pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil. Mai târziu, în împrejurimile mănăstirii, părintele Iustin Pârvu va pune temelia unui schit de maici, a unui azil de bătrâni, cât şi a unui centru de plasament pentru copii.

 

În anul 2003, părintele înfiinţează o publicaţie de învăţătură şi atitudine ortodoxă, cu apariţie lunară, numită „Glasul Monahilor”. Odată cu venirea anului 2008, în data de 2 noiembrie, părintelui îi vine şi cinstea de a fi ridicat la rangul de arhimandrit. Din 2008, apare, cu binecuvântarea părintelui, Revista „Atitudini”.

În data de 16 iunie 2013, părintele Iustin Pârvu va pleca în lumea veşniciei, fiind înmormântat în curtea mănăstirii pe care a ctitorit-o.

 

Continua sa citesti
Click pentru a comenta

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Ferma de capre Agapia își redeschide porțile cu bucurie!

Publicat

pe

De

După o pauză scurtă, ne întoarcem mai pregătiți ca niciodată să vă aducem pe masă gustul autentic și sănătos al laptelui de capră din inima ținutului Neamțului!

De azi, începând cu ora 11:00 în fiecare zi, vă așteptăm cu brațele deschise la fermă pentru:

  • Lapte de capră proaspăt muls – 100% natural, fără adaosuri, direct de la rasa alpină franceză (Alpine Française) – capre adaptate perfect dealurilor noastre verzi și curate
  • Produse lactate din lapte de capră – telemea proaspătă, caș moale, urdă dulceagă, iaurt și chefir natural, toate preparate artizanal, cu drag și grijă

Auto-servire direct la fermă Vino să alegi singur ce-ți place! Locație: Agapia, Strada Principală, nr. 78 (înainte de mănăstire, în poalele munților Neamțului – aer curat, peisaj de poveste și capre fericite pe deal!)

Reluăm și LIVRĂRILE LA DOMICILIU Comandă telefonic și îți aducem proaspăt la ușă, în Târgu Neamț, zonele învecinate sau chiar mai departe!

Telefon / WhatsApp pentru comenzi și detalii: 0757 352 056

NOU! Precomenzi pentru iedul de Paște Dacă vrei un ied tânăr, sănătos și crescut natural pentru masa de Paște, acum e momentul să faci precomandă! Locurile sunt limitate – sună-ne cât mai repede!

De ce laptele de capră de la Ferma Agapia e alegerea ta ideală?

  • Mai ușor de digerat decât laptele de vacă
  • Bogat în vitamine (A, B, C), calciu, potasiu și acizi grași esențiali
  • Gust fin, cremos, cu dulceață naturală – exact cum era „la bunici”
  • Producție mică, familială – calitate înainte de cantitate
  • Capre hrănite cu fân proaspăt, lucernă de pe dealuri și multă libertate

Ferma de Capre Agapia – cel mai delicios și sănătos lapte din ținutul Neamțului! Aici tradiția moldovenească se împletește cu grija pentru sănătate și natură.

Vino să ne vizitezi, să deguști un pahar proaspăt și să vezi cu ochii tăi cum arată o fermă adevărată, unde animalele au nume și fiecare produs poartă pasiune.

Te așteptăm zilnic de la ora 11:00! Sună la 0757 352 056 pentru comenzi sau detalii.

Hai să ne revedem la un lapte bun și o poveste frumoasă din Agapia! 🐐❤️

Continua sa citesti

Actualitate

Târgu Neamț – Apă cu presiune redusă și întreruperii temporare

Publicat

pe

De

Compania Județeană APA SERV S.A. anunță locuitorii din orașul Târgu Neamț despre o nouă problemă la rețeaua de apă, cauzată de avarii succesive pe conducta magistrală de aducțiune din zona Preutești.

Astfel, începând de astăzi, 28 ianuarie 2026, ora 15:00, și până mâine, 29 ianuarie 2026, ora 14:00, se va furniza apă cu presiune redusă, existând posibilitatea întreruperii temporare complete a alimentării cu apă potabilă în anumite zone ale orașului.

Vor fi afectați în mod direct utilizatorii de pe următoarele străzi:

  • Mărășești
  • Aleea Zimbrului
  • Codrului
  • precum și etajele superioare ale blocurilor situate pe străzile Mihai Eminescu, Ștefan cel Mare și Cuza Vodă

Această situație se datorează problemelor recurente de pe magistrala Preutești – Târgu Neamț, o conductă veche care alimentează întreaga zonă nord a județului și care a generat multiple intervenții în ultimii ani (similar cu anunțuri din 2025 și chiar mai devreme).

Recomandări pentru locuitori Compania roagă toți consumatorii din zonele menționate să își asigure rezerve suficiente de apă pentru consum și uz casnic pe toată durata intervalului afectat. Este util să umpleți recipiente curate (sticle, găleți, bidonașe) în avans, să prioritizați consumul esențial și să evitați utilizarea inutilă a apei (spălat rufe, dușuri lungi etc.) până la revenirea la normal.

Pentru orice nelămurire sau informații suplimentare, puteți contacta Dispeceratul APA SERV, care funcționează non-stop, la numărul de telefon 0233 233 340. De asemenea, actualizări pot fi găsite pe site-ul oficial al companiei: www.apaserv.eu (secțiunea Întreruperi – Zona NORD).

Continua sa citesti

Actualitate

Cadouri de Ziua Îndrăgostiților cu reduceri de până la 70% la Aurora Multimarket

Publicat

pe

De


 Luna iubirii vine cu surprize speciale în toate magazinele Aurora Multimarket. În această perioadă, clienții sunt invitați să descopere campanii dedicate Zilei Îndrăgostiților, cu reduceri atractive și idei de cadouri pentru toate gusturile și bugetele.

Promoții speciale pentru momente trăite în doi
 Pentru că unele lucruri sunt mai frumoase atunci când sunt împărtășite, Aurora Multimarket vine cu o ofertă dedicată cuplurilor. Până pe 15 februarie, clienții pot beneficia de 50% reducere la a doua cană sau farfurie din colecția de Valentine’s, o ocazie perfectă de a alege un cadou pentru tine și unul pentru persoana iubită.

Și surprizele nu se opresc aici. În perioada 9 – 22 februarie, parfumurile selectate beneficiază de reduceri de până la 70%, fiind o alegere inspirată pentru cei care doresc să ofere un cadou elegant.

Idei de cadouri pentru Ea și pentru El pe care le găsești în magazinele Aurora Multimarket

Pentru cei romantici, Ziua Îndrăgostiților începe cu o cină la lumina lumânărilor și o masă pregătită cu grijă. Lumânările parfumate, cănile și farfuriile tematice, alături de baloane decorative, creează cadrul perfect pentru momente petrecute în doi.

Pentru clipele de relaxare, serile cozy acasă capătă un plus de confort cu pături pufoase și accesorii pentru momente de liniște, răsfăț și timp de calitate împreună.

Pentru iubitorii de dulciuri, găsești ciocolată, praline și alte atenții dulci, perfecte pentru a completa orice cadou și a transforma ziua într-un moment memorabil.

Pentru iubitoarele de gătit, dragostea se exprimă prin deserturi făcute în casă. Formele de copt cu tematică romantică, accesoriile pentru decorat prăjituri și esențele aromate, sunt toate disponibile la Aurora Multimarket gata să transforme fiecare rețetă într-un gest plin de afecțiune.

Aurora Multimarket rămâne destinația ideală pentru cumpărături inteligente, cu prețuri accesibile, o gamă variată de produse și promoții constante, adaptate fiecărei perioade din an.

Nu uita să ne urmărești pe rețelele sociale pentru cele mai recente oferte și promoții exclusive!

👉 Facebook: Aurora Multimarket Facebook
 👉 Instagram: Aurora Multimarket Instagram 
 👉 TikTok: Aurora Multimarket TikTok 

Aurora Multimarket – Produse accesibile pentru casa și sufletul tău!

Unde ne găsești? 
 Aurora Multimarket este mai aproape de tine ca oricând, cu 64 de locații în toată țara! Vino în magazinul nostru din Târgu Neamț:

  • Strada Mihai Eminescu, Bl. M7 (lângă magazinul Marcel)

Program:

  • Luni – Duminică: 07:00 – 20:00
Continua sa citesti

Popular