Actualitate
TÂRGUL DE PRODUSE „ȚINUTUL ZIMBRILOR, LEGENDA CONTINUĂ” – ediția a II-a

Asociația Grup de Acțiune Locală Ținutul Zimbrilor organizează, TÂRGUL DE PRODUSE „ȚINUTUL ZIMBRILOR, LEGENDA CONTINUĂ” – ediția a II-a
Asociația Grup de Acţiune Locală Ținutul Zimbrilor, Judeţul Neamț, care implementează CONTRACTUL DE FINANȚARE SUBSECVENT NR.1: Nr.C19401140011612911127/ 22.12.2016, în cadrul proiectului „Sprijin pentru cheltuieli de animare și funcționare” din cadrul Sub Măsurii 19.4, finanțat cu fonduri europene nerambursabile prin Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR), prin finanțarea LEADER, vă învită în data de 17 August 2019 în localitatea Vânători-Neamț, la sediul Parcului Natural Vânători-Neamț, la TÂRGUL DE PRODUSE „ȚINUTUL ZIMBRILOR, LEGENDA CONTINUĂ” – ediția a II-a.
Primirea invitaților va începe la ora 10:30. Pe parcursul derulării evenimentului se pot viziona/degusta produsele expuse, se vor decerna diplome expozanților/artiștilor locali și se poate urmări programul artistic prezentat de către Ansamblul Folcloric „Dor Vânătorean” din comuna Vânători-Neamț, Ansamblul Folcloric „Stejarii din Hindău” din comuna Ghindăoani, Fanfara Răucești, Ansamblul „Oglinduța” și Grupul Vocal „Flori de Laur” din comuna Răucești.
Informații detaliate privind acest eveniment se pot obține de la:
Vasile NICA – Reprezentant legal – GAL Ținutul Zimbrilor – Telefon: 0744524935
Elena COŞOFREŢ – Manager proiect – GAL Ținutul Zimbrilor – Telefon: 0754018140
Actualitate
Apel umanitar: ”În loc de joacă și zâmbete, perfuzii și lacrimi” – Drama lui Alexie, un băiețel de doar 2 ani
Sunt Lavinia, o mamă singură cu sufletul frânt…
Acum doi ani, când băiețelul meu Alexie avea doar 4 luni, soțul meu – sprijinul nostru, tatăl copiilor mei – a murit într-un cumplit accident de mașină. De atunci încerc să fiu și mamă, și tată pentru cei doi copii ai mei, Ștefania (aproape 4 ani) și Alexie (2 ani). Încerc zi de zi să umplu golul din sufletele lor mici, să le dau puterea de a merge mai departe…
Dar viața ne-a lovit din nou. La un simplu control medical, pentru o banală răceală, am aflat vestea care mi-a sfâșiat inima: băiețelul meu Alexie suferă de cancer – neuroblastom stadiul 4, cu metastaze osoase. Simt cum mi se prăbușește din nou lumea și cum pământul fuge de sub picioare.





Singura noastră șansă este un tratament în Italia, unde medicii îi pot oferi lui Alexie o nouă speranță la viață. Dar această luptă înseamnă costuri uriașe – drumuri, analize, tratamente, cazare – pe care singură nu le pot acoperi. Sufletul meu va fi împărțit în două: Ștefania va rămâne acasă, iar eu voi pleca doar cu Alexie, încercând să-l salvez.
Cu inima strânsă, vă rog din suflet: fiți alături de noi. Orice sprijin financiar, oricât de mic, poate fi diferența dintre disperare și o șansă la viață pentru copilul meu.
Titular conturi :Cîlța Lavinia
Lei: RO31BTRLRONCRT0343366101
Euro: RO78BTRLEURCRT0343366101
Revolut : @lcilta
Vă rog ajutați-mă
Actualitate
VIDEO Primul episod de iarnă în zona montană a Moldovei

Ploile din cursul zilei de ieri, 3 octombrie, s-au transformat în lapoviță și ninsoare odată cu venirea nopții și răcirea accentuată dea vremii, până spre pragul de îngheț.
Precipitațiile au avut însă loc doar in zona montană a județelor Suceava și Neamț, fără depuneri consistente pe carosabil și fără a crea blocaje în trafic.
Pentru asigurarea circulației, echipele DRDP Iași au intervenit cu 11 autoutilaje (5 – SDN C-lung Moldovenesc și 6 – SDN Piatra Neamț) și au răspândit 51 tone de material antiderapant, pe DN 17, DN 17A, DN 17B, DN 18, DN 2E (județul Suceava) și DN 12C, DN 15, DN 15C (județul Neamț).
În acest moment, circulația pe toate drumurile naționale din zona Moldovei se desfășoară normal, cu precipitații sub formă de ploaie și temperaturi pozitive în toate județele regiunii (2°C zona C-lung Moldovenesc, 9°C Iași).
De asemenea, județul Botoșani este sub atenționare Cod galben de ceață, cu vizibilitate redusă. Circulați cu atenție!
SURSA: DRDP Iasi Oficial
Actualitate
VIDEO Romanian Cup FSA Kenshinkan Karate Tournament Championship Valea Bistriței – Ediția a II-a, Farcașa
Sâmbătă 27 septembrie , în comuna Farcașa, s-a desfășurat a doua ediție a Romanian Cup FSA Kenshinkan Karate Tournament Championship, o manifestare sportivă de înaltă ținută , care a reunit 10 cluburi din întreaga țară , precum și un club invitat din Republica Moldova .
Acest eveniment a reprezentat nu doar o competiție, ci și o adevărată sărbătoare a spiritului karate-ului , un prilej de întâlnire și de creștere pentru tineri, sub semnul disciplinei, respectului și prieteniei.

-
Actualitateacum 6 ani
„Dumnezeu să îl aibă în paza sa veșnică, de-a dreapta Sa pentru totdeauna”
-
Actualitateacum 2 ani
FOTO VIDEO Un nou accident cu români, în Ungaria. Șoferul a murit pe loc
-
Actualitateacum 5 ani
( FOTO ) TRAGEDIE- Doi copii au rămas fără mamă
-
Stiri localeacum 5 ani
KAUFLAND ADUCE DUPĂ EL ALTE 5 MAGAZINE ÎN TÂRGU NEAMȚ
-
Actualitateacum 3 ani
Video cu momentul impactului. Accident violent langa Târgu Neamț (Timișești)
-
Actualitateacum 2 ani
FOTO Tânărul care și-a pierdut viața în accidentul produs vineri seară la Petru-Vodă este Marius Cadere
-
Actualitateacum 3 ani
Sfârșit tragic pentru tânăra mamică din Dumbrava! A murit la doar 23 de ani!
-
Actualitateacum 4 ani
Zbor lin, prieten drag!